En kollega stillede mig spørgsmålet ovenfor, for hun havde hørt at Gemini svarede bedre end Copilot. Hvilke chatbots og sprogmodeller bør man kende til som lærer ? Ikke alle dem jeg lister op her, men nu prøver jeg at få et overblik.
De færreste bruger nok mere end 2-3 sprogmodeller, så det er svært at sige, hvilken model der er bedst. Det afhænger af formålet – og jeg tester sjældent den samme prompt på et dusin sprogmodeller.
Spørgsmålet kunne også være interessant i forhold til kampagnen “Danmark skifter” og vores afhængighed af bestemte techfirmaer. Og i forhold til ressourceforbrug. De burde vel deklarere sig selv ift. deres klimabelastning, ligesom biler.
Nå, her kommer listen , som selvfølgelig bør opdateres.
Danske
🟢 Lex – Den danske chatbot – Testversion 0.4 Bliver lanceret i efteråret.
Jeg er tilmeldt testversionen og fik disse oplysninger tilsendt:
Kort om den danske chatbot
Lex og Center for Humanities Computing ved Aarhus Universitet er gået sammen om at udvikle et pålideligt dansk alternativ til udenlandske kommercielle chatbotter. Brugerne får adgang til kvalitetssikret viden baseret på Lex’ artikler, der er skrevet af forskere og fagfolk på dansk. Projektet er muliggjort med generøs støtte fra Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og Augustinus Fonden.
🟢 Chat.dk – Nyere dansk sprogmodel, som jeg også har brugt på det seneste. Virker ganske lovende. Udviklet af ordbogen.com, som virker til at have de rigtige intentioner
SkoleGPT – jeg har ikke brugt den længe, ved ikke om den har indhentet de store.
Øvrige europæiske
Le chat Udviklet af franske Mistral.
Ecosia – AI-search. Udviklet af Christan Kroll – Tyskland.
Amerikanske
Confer Udvikleren af Signal står bag. Hvis du går op i privatliv, så er det måske noget. Har ikke prøvet den endnu.
GPT’erne . De mest brugte sprogmodeller er OpenAI’s GPT’ere, som er motoren i ChatGPT og 🟢 Copilot, som nu er nået til version 5.2 i min udgave.
Vores skole har en databehandleraftale med Microsoft og derfor kan vi bede vores elever om at bruge Copilot i undervisningen. Mange af dem er ligeglade og bruger ChatGPT, og det må de jo selv tage ansvar for.
Gemini (Google) Jeg hører på vandrørene, fx min kollega, at den er ved at overhale OpenAI, men jeg har næsten ikke selv brugt den. Vi har jo heller ikke de samme fag, så vi bruger det måske til forskellige formål.
🟢 Perplexity Den har jeg brugt en del – god til at skaffe overblik over historiske begivenheder, fordi den angiver kilder. Den svarer mig ofte på norsk, men jeg har også søgt meget på Bjergkøbing Grand Prix for nylig.
Grok Elon Musks model, som på det seneste er blevet brugt til at lave halvpornografisk indhold. Det vil jeg ikke støtte.
🔴 Meta AI (LLama) (Nej, ikke på vilkår, sommansir. Jeg vil ikke acceptere Metastasens … så jeg har aldrig prøvet den – men man kan bruge den offline – se nedenfor.
Kinesiske
DeepSeek Vil jeg ikke anbefale, bl.a. fordi den pludselig holdt op med at forklare, hvad der skete på den himmelske freds plads i 1989. (Hvor lang tid går der før de amerikanske holder op med at forklare, hvad der skete den 6. januar 2021 ?
Gå offline
En anden mulighed er at downloade en sprogmodel og bruge den lokalt, dvs i stedet for at chatte med en fjern server, så chatter du med din egen maskine. Det bruger mindre strøm, men du kan så til gengæld heller ikke forvente det samme output – og slet ikke generere billeder og videoer. Endnu.
Man kan installere Ollama eller LM Studio og i de programmer, kan man så hente mange (!) forskellige sprogmodeller ned. Jeg har kun snuset lidt til det og konstateret at den nok kan skrive en tysk eller engelsk aflevering, men stadig er lidt quirky på dansk. Og de kan jo heller ikke gå på nettet. Endnu.
Tak fordi læste med så langt. Hvis jeg har overset nogen, så sig endelig til.


Skriv et svar